Category Archives: Soulblight Gravelords

Top Three AoS Lists from US Open (Seattle)

The US Open (Seattle) took place in……. Seattle… USA on 7th and 8th May. It involved 64 players vying to be crowned champion in a 5 game tournament.

Before I jump into the Top Three, I wanted to remind everyone of our friendly Discord server where you can join in the conversation with the Woehammer crew and suggest articles or series for the website.

1st Place – Matt Beasley

Matt won all five games over the weekend. Along the way he beat Idoneth Deepkin/Mor’Phann in round 1, Stormcast Eternals/Hammers of Sigmar in round 2, Sons of Behemat/Breaker Tribe in round 3, Maggotkin of Nurgle/Drowned Men in round 4 and Soulblight Gravelords/Kastelai Dynasty in Round 5.

Army Faction: Legion of the First Prince
Grand Strategy: Beast Master
Triumphs: Inspired

LEADER
Be’lakor (360)
Spells: The Master’s Command
Bloodthirster of Insensate Rage (280)
General
– Command Traits: Ruinous Aura
– Artefacts: Armour of the Pact
– Bonding: Krondspine Incarnate of Ghur
Kairos Fateweaver (435)*
Spells: The Master’s Command

BATTLELINE
Flesh Hounds (105)*
Bloodletters (115)*
Plaguebearers (150)*

BEHEMOTH
Krondspine Incarnate of Ghur (400)*

ENDLESS SPELL
Umbral Spellportal (70)
Emerald Lifeswarm (60)

CORE BATTALIONS
*Battle Regiment

TOTAL POINTS: (1975/2000)

Advertisements

2nd Place – Matthias Krushel

Matthias also managed five wins over the two days. Beating Sylvaneth/Gnarlroot in round 1, Stormcast Eternals/Hammers of Sigmar in round 2, Nighthaunt/Reikenor’s Comdemned in round 3, Ironjawz/Ironsuns in round 4, and Soulblight Gravelords/Vyrkos Dynasty in the final round.

Allegiance: Maggotkin of Nurgle
Subfaction: Droning Guard
Mortal Realm: Ghur
Grand Strategy: Hold the Line
Triumphs: Bloodthirsty

Leaders
The Glottkin (700)
Lore of Malignance: Gift of Disease
Harbinger of Decay (140)**
General
– Command Trait: Overpowering Stench
– Artefact: The Splithorn Helm

Units
10 x Putrid Blightkings (500)*
Reinforced x 1
3 x Plague Drones (200)*
3 x Plague Drones (200)*
3 x Nurglings (105)**
3 x Nurglings (105)**

Endless Spells
The Burning Head (20)

Core Battalions
*Hunters of the Heartlands
**Vanguard

Total: 1970 / 2000
Reinforced Units: 1 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 121
Drops: 7

Advertisements

3rd Place – Roger Barker

Roger finished the weekend with one loss and four wins. His path saw him beat 4th placed Thomas in round 1, then Soulblight Gravelords/Vyrkos Dynasty in round 2, Lumineth Realm-Lords/Alumnia in round 3, Legion of the First Prince in round 4 before eventually losing to 1st place Max in round 5.

Army Faction: Soulblight Gravelords
Army Type: Kastelai Dynasty
Grand Strategy: Hold the Line
Triumphs: Indomitable

LEADER
Gorslav the Gravekeeper (75)**
Mannfred Von Carstein (380)**
Spells: Amethystine Pinions, Overwhelming Dread
Necromancer (125)**
General
– Command Traits: Master of Magic
– Artefacts: Grave-sand Shard
– Spells: Fading Vigour, Invigorating Aura, Prison of Grief
Neferata (365)**
Spells: Amethystine Pinions, Decrepify

BATTLELINE
1 x Blood Knights (390)*
1 x Deadwalker Zombies (230)*
1 x Deadwalker Zombies (230)*
Deadwalker Zombies (115)**
Deathrattle Skeletons (85)**

CORE BATTALIONS:
*Hunters of the Heartlands
**Warlord

TOTAL POINTS: (1995/2000)

Advertisements

4th Place – Thomas Guan

Thomas won four games and lost one. Along the way he lost to Soulblight Gravelords/Kastelai Dynasty in round 1, then beat Lumineth Realm-Lords/Ziatrec in round 2, Ironjawz/Bloodtoofs in round 3, Daughters of Khaine/Khailebron in round 4 and Ironjawz/Ironsunz in round 5.

Army Faction: Seraphon
Army Type: Coalesced
Army Subfaction: Thunder Lizard
Grand Strategy: Beast Master
Triumphs: Inspired

LEADER
Skink Starpriest (130)
Spells: Hand of Glory
Terradon Chief (80)
Artefacts: Fusil of Conflagration
Slann Starmaster (265)**
General
– Command Traits: Arcane Might
– Spells: Stellar Tempest
Skink Priest (80)**
Prayers: Heal
Skink Priest (80)**
Prayers: Curse
Engine of the Gods (265)***
Artefacts: Cloak of Feathers
– Mount Traits: Beastmaster
– Prayers: Curse

BATTLELINE
2 x Skinks (225)*
Boltspitter and Moonstone Club
Saurus Knights (110)*
Celestite Blade and Powerful Jaws
Saurus Knights (110)**
Celestite Blade and Powerful Jaws

BEHEMOTH
Bastiladon with Ark of Sotek (165)***
Bastiladon with Solar Engine (250)***

TERRAIN
Realmshaper Engine (0)

OTHER
1 x Terradon Riders (210)*
Sunleech Bolas

CORE BATTALIONS:
*Hunters of the Heartlands
**Warlord
***Linebreaker

TOTAL POINTS: (1970/2000)

Final Tournament Placings (Top 20)