Tag Archives: Thundr Lizard

Top Three AoS Lists from PSU:March to War (UK) – 22/23rd January

This event saw a total of 32 players take part over five games. The event was organised by Purple Sparkly Unicorns.

Most Selected Faction/Subfaction

The Hammers of Sigmar are still one of the most popular armies at tournaments around the globe.

Win Rate

Advertisements

The Top Three Lists

These were the top three lists from PSU: March to War.

Paul Scott – Maggotkin of Nurgle

Paul’s Moggotkin in action against Freddie’s Cities of Sigmar in Round 5

Paul won all three games and beat our very own Declan with his Big Waaagh! in Round 1, Kruleboyz/Big Yellers in Round 2, Stormcast Eternals/Tempest Lords in Round 3, Ironjawz/Bloodtoofs in Round 4 and finally the Cities of Sigmar/Hallowheart second place list of Freddie Leggett in Round 5.

Allegiance: Maggotkin of Nurgle
– Coalesced: Befouling Host
– Grand Strategy: Hold the Line
Triumph:

Leaders
———-
Horticulous Slimux (225)**
Great Unclean One (General)(495)***
– Command Trait: Master of Magic
– Artefact: The Witherstave
– Spell: Fleshy Abundance

Lord of Afflictions (210)***
Artefact: Arcane Tome
– Spell: UNKNOWN
Lord of Afflictions (210)***

Battleline
———-
1x Beasts of Nurgle (110)*
20x Plaguebearers (300)*
– Reinforced: Once

1x Beasts of Nurgle (110)**
1x Beasts of Nurgle (110)**
1x Beasts of Nurgle (110)**
1x Beasts of Nurgle (110)**

Core Battalions
———-
*Hunters of the Heartlands
**Battle Regiment
***Command Entourage

Total Points: 1990 pts

Advertisements

Freddie Leggett

Freddie won four games from five and only lost to Paul’s Maggotkin of Nurgle/Befouling Host in Round 5 who finished 1st overall. Along the way he beat Ironjawz/Ironsunz in Round 1, Nighthaunt/Emerald Host in Round 2, Stormcast Eternals/Hammers of Sigmar in Round 3 and Seraphon/Fangs of Sotek in Round 4.

Allegiance: Cities of Sigmar
– Subfaction: Hallowheart
Grand Strategy: Prized Sorcery
Triumphs: Indomitable

Leaders
———-
Sorceress (95)*
– General’s Adjutant
– 1st Spell: Warding Brand
– 2nd Spell: Ignite Weapons

Runelord (General)(100)*
– Command Trait: Veteran of the Blazing Crusade
– Prayer: Curse

Anointed on Frostheart Phoenix (315)*
Artefact: Arcane Tome
– 1st Spell: Flaming Weapon
– 2nd Spell: Sear Wounds


Battleline
———-
6x Demigryph Knights (350)**
-Reinforced: Once
10x Dreadspears(90)*
30x Irondrakes (510)**
– Reinforced: Twice

10x Longbeards (105)*
5x Sisters of the Thorn (130)*
– 1st Spell: Ignite Weapons

– 2nd Spell: Crystal Aegis

Behemoths
———-
Celestial Hurricanum (230)*

Endless Spells
———-
Soulscream Bridge (70)

Core Battalions
———-
*Battle Regiment
**Hunters of the Heartland

Total Points: 1995 pts

Advertisements

Andy Bryan – Seraphon

Andy also won four games and beat Stormcast Eternals/Hammers of Sigmar in Round 1, lost against the fifth placed list of Jack Mayland’s Ironjawz/Bloodtoofs in Round 2 and beat Seraphon/Thunder Lizard in Round 3, Kruleboyz/Big Yellers in Round 4 and Stormcast Eternals/Hammers of Sigmar in the last round.

Allegiance: Seraphon
– Subfaction: Thunder Lizard
Grand Strategy: Beast Master
Triumphs: Inspired

Leaders
———-
Engine of the Gods (General)(265)*
– Command Trait: Prime Warbeast

– Artefact: Fusil of Conflaguration
– Mount Trait: Beastmaster
– Prayer: Heal
Slann Starmaster 
(265)*
– Spell: Celestial Apotheosis

Skink Starpriest (80)*
– Prayer: Heal


Battleline
———-
10x Skinks (75)*
Stegadon (265)*
Stegadon (265)*
Stegadon (265)*
Stegadon (265)*

Behemoths
———-
Bastiladon with Solar Engine (250)*

Core Battalions
———-
*Battle Regiment

Total Points: 1995 pts

Advertisements

The Final Tournament Placings