Tag Archives: Indystorm Age of Sigmar Stormcell GT

Top Three AoS Lists from Warhammer Worlds Age of Sigmar Team Event

The Sydney GT saw 56 players across 14 teams vying to be crowned champion in a 5 game tournament. This event was held in Nottingham, UK and took place on the 22nd and 23rd April.

Firstly, let me explain how a team event works for those who aren’t aware. Each team has four payers each with their own 2,000 point army. In each round teams are paired against each other, at which point they decide who from each team will play each other. This is entirely up to the team and not the organisers. This builds in some tactical planning, to try and get favourable pairings. Battle Points are awarded after each matchup and these determine each teams rankings.

Before I jump into the Top Three, I wanted to remind everyone of our friendly Discord server where you can join in the conversation with the Woehammer crew and suggest articles or series for the website.

1st Bad Dice

Bad Dice won four matches and drew another. Along the way they beat Team BASH in round 1, The 400 Club in round 2, The Ghosthammer Tribe in round 3, drew against Dragon Slayer in Round 4 and then beat Team FACT in the last round.

List 1 – MARTIN

Allegiance:
Stormcast Eternals
– Stormhost: Hammers of Sigmar (Scions of the Storm)
– Grand Strategy: Prized Sorcery
– Triumphs: Inspired

Leaders
Knight-Draconis
(300)*
– General
– Command Trait: Master of Magic
– Artefact: Arcane Tome (Universal Artefact)
– Mount Trait: Thunderous Presence
– Spell: Celestial Blades

Lord-Commander Bastian Carthalos(300)*

Battleline
5 x Liberators
(115)*
– Heavens-wrought Weapon and Shield
– 1x Grandweapons

5 x Liberators (115)*
– Heavens-wrought Weapon and Shield
– 1x Grandweapons

4 x Stormdrake Guard (680)*
– Drakerider’s Lance
– Reinforced x 1


Units
6 x Vanguard-Raptors with Longstrike Crossbows
(480)*
– Reinforced x 1

Core Battalions
*Battle Regiment

Additional Enhancements
Holy Command: Thunderbolt Volley

Total: 1990 / 2000
Reinforced Units: 2 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 87
Drops: 1

List 2 – ADAM

Allegiance: Sons of Behemat
– Tribe: Breaker Tribe (Fierce Loathing: Bossy Pants and Clever Clog)
– Mortal Realm: Ghur
– Grand Strategy: Beast Master
– Triumphs: Inspired

Leaders
Kragnos, The End of Empires
(720)
Gatebreaker Mega-Gargant (525)*
– General
– Command Trait: Old and Gnarly
– Artefact: Enchanted Portcullis

Gatebreaker Mega-Gargant (525)*
– Artefact: Vial of Manticore Venom (Universal Artefact)

Battleline
1 x Mancrusher Gargants
(170)

Core Battalions
*Bosses of the Stomp – Unified

Additional Enhancements
Artefact

Total: 1940 / 2000
Reinforced Units: 0 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 100
Drops: 2

List 3 – TOM

Allegiance: Fyreslayers
– Lodge: Lofnir
– Grand Strategy: Defend the Lodge
– Triumphs: Inspired

Leaders
Auric Runefather on Magmadroth
(360)
– General
– Command Trait: Blood of the Berzerker
– Artefact: Master Rune of Unbreakable Resolve
– Magmadroth Trait: Coal-heart Ancient

Auric Runesmiter on Magmadroth (340)
– Runic Iron
– Magmadroth Trait: Lava-tongue Adult
– Prayer: Prayer of Ash


Battleline
Auric Runeson on Magmadroth
(320)*
– Ancestral War-axe
– Magmadroth Trait: Flame-scale Youngblood

Auric Runeson on Magmadroth (320)*
– Ancestral War-axe
Auric Runeson on Magmadroth (320)*
Ancestral War-axe
Auric Runeson on Magmadroth (320)
– Ancestral War-axe

Core Battalions
*Alpha-Beast Pack

Total: 1980 / 2000
Reinforced Units: 0 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 96
Drops: 6

List 4 – BEN

Allegiance: Daughters of Khaine
– Temple: Hagg Nar
– Grand Strategy: Hold the Line
– Triumphs: N/A

Leaders
Morathi-Khaine
(330)*
The Shadow Queen (330)*
Melusai Ironscale (115)**
– General
– Command Trait: Devoted Disciples
– Artefact: The Ulfuri

Hag Queen (105)*
– Artefact: Iron Circlet
– Prayer: Catechism of Murder

Battleline
15 x Blood Stalkers
(540)
– Reinforced x 2
10 x Blood Sisters (280)**
– Reinforced x 1
10 x Witch Aelves (120)**
– Sacrificial Knives and Blade Bucklers

Units
10 x Khinerai Lifetakers
(180)
– Reinforced x 1

Core Battalions
*Command Entourage – Magnificent
**Vanguard

Additional Enhancements
Artefact

Total: 2000 / 2000
Reinforced Units: 4 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 99
Drops: 8

Advertisements

2nd Dragon Slayer

Dragon Slayer managed three winds a draw and a loss. Beating An Aelf, Stormcast and Blightking walk into a bar in round 1, Da Bad Moon Loons in round 2 and Ghurdfellas in round 3. They then drew against Bad Dice in round 4 before losing against The 400 Club in round 5.

List 1 – THOMAS WALLER

Allegiance: Ogor Mawtribes
– Mawtribe: Bloodgullet
– Grand Strategy: Vendetta
– Triumphs: Inspired

Leaders
Frostlord on Stonehorn
(430)
– General
– Command Trait: Nice Drop of the Red Stuff!
– Artefact: Splatter-cleaver
– Mount Trait: Metalcruncher

Slaughtermaster (140)*
– Bloodgullet 2nd Spell: Molten Entrails
– Universal Spell Lore: Levitate

Kragnos, The End of Empires (720)

Battleline
2 x Mournfang Pack
(160)*
– Gargant Hackers
2 x Mournfang Pack (160)*
– Gargant Hackers
Stonehorn Beastriders (320)*
– Weapon: Blood Vulture

Units
2 x Frost Sabres
(55)

Core Battalions
*Vanguard

Total: 1985 / 2000
Reinforced Units: 0 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 78
Drops: 7

List 2 – ANDY HUGHES

Allegiance: Maggotkin of Nurgle
– Subfaction: Drowned Men
– Grand Strategy: Beast Master
– Triumphs:

Leaders
Bloab Rotspawned
(300)
– Lore of Malignance: Gift of Disease
Orghotts Daemonspew (300)
Morbidex Twiceborn (320)*
Lord of Afflictions (210)*
– General
– Command Trait: Overpowering Stench
– Artefact: The Splithorn Helm

Lord of Afflictions (210)*
Artefact: The Shield of Growths

Battleline
2 x Pusgoyle Blightlords
(220)
2 x Pusgoyle Blightlords (220)
2 x Pusgoyle Blightlords (220)

Core Battalions
*Command Entourage – Magnificent

Additional Enhancements
Artefact

Total: 2000 / 2000
Reinforced Units: 0 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 103
Drops: 8

List 3 – DAN BRADSHAW

Allegiance: Beasts of Chaos
– Greatfray: Allherd
– Grand Strategy: Predator’s Domain
– Triumphs: Inspired

Leaders
Dragon Ogor Shaggoth
(155)*
General
– Command Trait: Dominator
– Lore of Dark Storms: Sundering Blades

Tzaangor Shaman of Beasts of Chaos (135)*
– Artefact: Blade of the Desecrator
– Lore of the Twisted Wilds: Wild Rampage


Battleline
10 x Ungors
(70)*
– Mauls & Half-Shields
3 x Dragon Ogors (125)*
– 3x Paired Ancient Weapons
6 x Dragon Ogors (250)**
– 4x Paired Ancient Weapons
– 2x Draconic War glaives
– Reinforced x 1

Units
20 x Tzaangors of Beasts of Chaos
(350)*
– 4x Pair of Savage Blade
– 8x Savage Greatblade
– 8x Savage Blade & Arcanite Shield
– Reinforced x 1

6 x Tzaangor Enlightened on Disc of Beasts of Chaos (360)**
Reinforced x 1
6 x Tzaangor Enlightened on Disc of Beasts of Chaos (360)**
– Reinforced x 1
3 x Tzaangor Enlightened on Disc of Beasts of Chaos (180)*

Core Battalions
*Battle Regiment
**Hunters of the Heartlands

Total: 1985 / 2000
Reinforced Units: 4 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 171
Drops: 4

List 4 – FABIAN QUINN

Allegiance: Seraphon
– Constellation: Thunder Lizard
– Grand Strategy: Pillars of Belief
– Triumphs:

Leaders
Slann Starmaster
(265)**
– General
– Command Trait: Arcane Might
– Artefact: Fusil of Conflaguration
– Spell: Stellar Tempest

Stegadon with Skink Chief (305)**
– Artefact: Incandescent Rectrices
– Weapon: Skystreak Bow
– Mount Trait: Beastmaster

Engine of the Gods (265)*
– Artefact: Cloak of Feathers
– Universal Prayer Scripture: Curse

Skink Starpriest (130)**
Spell: Hand of Glory
Skink Priest (80)*
– Universal Prayer Scripture: Curse
Skink Priest (80)*
– Universal Prayer Scripture: Heal

Battleline
30 x Skinks (
225)**
– Moonstone Clubs & Star bucklers
– Reinforced x 2

10 x Skinks (75)*
– Boltspitters Celestite Daggers & Star Bucklers
10 x Skinks (75)*
– Boltspitters Celestite Daggers & Star Bucklers

Behemoths
Bastiladon with Solar Engine
(250)***
Bastiladon with Solar Engine (250)***

Core Battalions
*Warlord
**Warlord
***Alpha-Beast Pack

Additional Enhancements
Artefact
Artefact

Total: 2000 / 2000
Reinforced Units: 2 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 111
Drops: 11

Advertisements

3rd The 400 Club

These chaps managed four wins and a single loss. Beating Team FACT in round 1, then losing against Bad Dice in round 2 before going on to beat Team BASH in round 3, Da Bad Moon Loons in round 4 and Dragon Slayer in round 5.

List 1 – JACK ARMSTRONG

Allegiance: Maggotkin of Nurgle
– Subfaction: Drowned Men
– Grand Strategy: Beast Master
– Triumphs: Inspired

Leaders
Great Unclean One
(495)
– General
– Bile Blade & Doomsday Bell
– Command Trait: Nurgling Infestation
– Artefact: The Witherstave
– Lore of Virulence: Stream of Corruption

Bloab Rotspawned (300)
Lore of Malignance: Gift of Disease
Orghotts Daemonspew (300)

Battleline
2 x Pusgoyle Blightlords
(220)
2 x Pusgoyle Blightlords (220)
2 x Pusgoyle Blightlords (220)
2 x Pusgoyle Blightlords (220)

Scenery:
1 x Feculant Gnarl maw

Endless Spells & Invocations
The Burning Head (20)

Total: 1995 / 2000
Reinforced Units: 0 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 109
Drops: 7

List 2 – CRAIG NAMVAR

Allegiance: Beasts of Chaos
– Greatfray: Allherd
– Grand Strategy: Protect the Herdstone
– Triumphs: Inspired

Leaders
Dragon Ogor Shaggoth
(155)
– Lore of Dark Storms: Sundering Blades
Tzaangor Shaman of Beasts of Chaos (135)**
– General
– Command Trait: Dominator
– Artefact: Mutating Gnarlblade
– Lore of the Twisted Wilds: Wild Rampage


Battleline
20 x Tzaangors of Beasts of Chaos
(350)**
– 4x Pair of Savage Blade
– 8x Savage Greatblade
– 8x Savage Blade & Arcanite Shield
– Reinforced x 1

10 x Tzaangors of Beasts of Chaos (175)**
– 2x Pair of Savage Blade
– 4x Savage Greatblade
– 4x Savage Blade & Arcanite Shield

10 x Tzaangors of Beasts of Chaos (175)**
– 2x Pair of Savage Blade
– 4x Savage Greatblade
– 4x Savage Blade & Arcanite Shield


Units
6 x Tzaangor Enlightened on Disc of Beasts of Chaos
(360)*
– Reinforced x 1
6 x Tzaangor Enlightened on Disc of Beasts of Chaos (360)*
– Reinforced x 1
6 x Dragon Ogors (250)*
– 4x Paired Ancient Weapons
– 2x Draconic War glaives
– Reinforced x 1


Core Battalions
*Hunters of the Heartlands
**Vanguard

Total: 1960 / 2000
Reinforced Units: 4 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 174
Drops: 8

List 3 – LUKE MORTON

Allegiance: Lumineth Realm-lords
– Great Nation: Zaitrec
– Mortal Realm: Ghur
– Grand Strategy: Prized Sorcery
– Triumphs: N/A

Leaders
Vanari Lord Regent
(155)*
– General
– Command Trait: Fast Learner
– Artefact: Gift of Celennar
– Extra Spell: Speed of Hysh
– Lore of Hysh: Protection of Hysh

Scinari Loreseeker (170)*
– Extra Spell: Protection of Hysh
– Lore of Hysh: Lambent Light

Sevireth, Lord of the Seventh Wind (345)*

Battleline
10 x Vanari Auralan Wardens
(145)*
– Lore of Hysh: Speed of Hysh
10 x Vanari Auralan Wardens (145)*
– Lore of Hysh: Total Eclipse
30 x Vanari Auralan Sentinels (510)*
– Lore of Hysh: Lambent Light
– Reinforced x 2


Units
1 x Hurakan Spirit of the Wind
(265)*
1 x Hurakan Spirit of the Wind (265)*

Core Battalions
*Battle Regiment

Terrain
Shrine Luminor

Total: 2000 / 2000
Reinforced Units: 2 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 88
Drops: 1

List 4 – TOBY MEADOWS

Allegiance: Legion of the First Prince
– Grand Strategy: Hold the Line
– Triumphs:

Leaders
Be’Lakor, the Dark Master
(360)*
– Lore of Ruinous Sorcery: The Master’s Command
Kairos Fateweaver (435)*
– Lore of Ruinous Sorcery: The Master’s Command
The Blue Scribes (135)*
– Lore of Ruinous Sorcery: The Master’s Command

The Contorted Epitome (255)*
– General
– Command Trait: Ruinous Aura
– Artefact: Fourfold Blade
– Universal Spell Lore: Flaming Weapon
– Universal Spell Lore: Levitate


Battleline
10 x Bloodletters
(115)
10 x Pink Horrors of Tzeentch (250)*
10 x Pink Horrors of Tzeentch (250)*

Endless Spells & Invocations
Emerald Lifeswarm (60)
Soulscream Bridge (70)
Umbral Spellportal (70)

Core Battalions
*Warlord

Additional Enhancements
Spell

Total: 2000 / 2000
Reinforced Units: 0 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 70
Drops: 7

Final Tournament Placings (Top 20)

Top Three AoS Lists from Grand Clash

The Grand Clash in Canada saw 116 players vying to be crowned champion in a 5 game tournament. This event was held in Shawinigan near Montreal, Canada and took place on the 23rd and 24th April.

Before I jump into the Top Three, I wanted to remind everyone of our friendly Discord server where you can join in the conversation with the Woehammer crew and suggest articles or series for the website.

1st Lou Bergeron – Idoneth Deepkin

Lou won all five games over the weekend beating Ironjawz/Bloodtoofs in Round 1, Maggotkin of Nurgle/Befouling Host in Round 2, Maggotkin of Nurgle/Blessed Sons in Round 3, Maggotkin of Nurgle/Drowned Men in Round 4 and Blades of Khorne/Reapers of Vengeance in round 5.

Allegiance: Idoneth Deepkin
– Enclave: Mor’Phann
– Grand Strategy: Hold the Line
– Triumphs: Indomitable

LEADERS
Isharann Soulrender
(120)**
Lotann, Warden of the Soul Ledgers (115)**
Eidolon of Mathlann, Aspect of the Sea (325)**
– General
– Command Trait: Endless Sea Strom
– Artefact: Arcane Tome (Universal Artefact)
– Lore of the Deeps: Steed of Tides

– Lore of the Deeps: Counter-current

UNITS
30 x Namarti Thralls
(390)*
– Reinforced: Twice
10 x Namarti Reavers (340)*
10 x Namarti Reavers (340)*
10 x Namarti Reavers (340)*
Akhelian Leviadon (500)
– Mount Trait: Reverberating Carapace

ENDLESS SPELLS
The Burning Head (20)

CORE BATTALIONS
*Hunters of the Heartlands
**Warlord

ADDITIONAL ENHANCEMENTS
Spell

Total: 1980 / 2000
Reinforced Units: 2 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 98
Drops: 8

Advertisements

2nd Jordan Duncan – Idoneth Deepkin

Jordan also managed to go unbeaten throughout the weekend. Beating Seraphon/Thunder Lizard in round 1, Skaventide in round 2, Daughters of Khaine/Hagg Nar in round 3, Sons of Behemat/Taker Tribe in round 4 and Maggotkin of Nurgle/Drowned Men in round 5.

Allegiance: Idoneth Deepkin
– Enclave: Nautilar
– Mortal Realm: Hysh
– Grand Strategy: Hold the Line
– Triumphs: Indomitable

Leaders
Isharann Soulrender
(120)*
– General
– Command Trait: Teachings of the Turscoll
– Artefact: Rune of the Surging Gloomtide

Lotann, Warden of the Soul Ledgers (115)*

Battleline
10 x Namarti Reavers
(170)*
10 x Namarti Reavers (170)*
10 x Namarti Thralls (130)*
10 x Namarti Thralls (130)*
Akhelian Leviadon (500)**
– Mount Trait: Reverberating Carapace

Units
2 x Akhelian Allopexes
(330)**
– Razorshell Harpoon
– Reinforced x 1

2 x Akhelian Allopexes (330)**
– Razorshell Harpoon
– Reinforced x 1


Core Battalions
*Battle Regiment
**Hunters of the Heartlands

Total: 1995 / 2000
Reinforced Units: 2 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 98
Drops: 4

Advertisements

3rd James O’Brien – Sylvaneth

James managed four wins over the weekend but lost his other. Along the way he beat Maggotkin of Nurgle/Befouling Host in round 1, Sylvaneth/Gnarlroot in round 2, Ironjawz/Bloodtoofs in round 3, before losing to Blades of Khorne/Reapers of Vengeance in round 4 and then beating Lumineth Realm-Lords/Iliatha in round 5.

Allegiance: Sylvaneth
– Glade: Gnarlroot
– Grand Strategy: Prized Sorcery
– Triumphs:

Leaders
Branchwraith
(95)**
– Deepwood Spell: Verdurous Harmony
Spirit of Durthu (325)
Spirit of Durthu (325)
Treelord Ancient (280)**
– General
– Command Trait: Nurtured by Magic
– Artefact: The Vesperal Gem
– Deepwood Spell: Treesong

Drycha Hamadreth (315)
– Deepwood Spell: Regrowth
Warsong Revenant (275)**
– Artefact: Chalice of Nectar

Battleline
5 x Tree-Revenants
(80)*
5 x Tree-Revenants (80)*
5 x Spite-Revenants (70)**

Endless Spells & Invocations
Chronomantic Cogs (45)
Umbral Spellportal (70)
Spiteswarm Hive (40)

Core Battalions
*Hunters of the Heartlands
**Warlord

Additional Enhancements
Artefact

Total: 2000 / 2000
Reinforced Units: 0 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 73
Drops: 9

Advertisements

Wildcard: Justin Lapointe – Skaventide

Justin finished 34th and claimed four victories over the course of the weekend. His path over the weekend saw him beat Beasts of Chaos/Allherd in round 1, losing against eventual 2nd place Jordan Duncan and their Idoneth Deepkin/Nautilar list in round 2, then went on to beat Kruleboyz/Big Yellers in round 3, Stormcast Eternals/Hammers of Sigmar in round 4 and Hedonites of Slaanesh/Invaders in round 5.

Allegiance: Skaventide
 – Grand Strategy: Prized Sorcery 
– Triumphs: Inspired

LEADERS
Thanquol on Boneripper
(405)**
–  4 Warpfire Projectors
–  Lore of Ruin: Skitterleap

Clawlord (105)**
–  Mighty Warlord Command Trait: Verminous Valour
Warlock Bombardier (125)*
–  General
–  Command Trait: Overseer of Destruction 
–  Lore of Warpvolt Galvanism: More-more-more Warp Power!

Plague Priest (85)**
–  Artefact:  Liber Bubonicus 
–  Universal Prayer Scripture: Curse


UNITS
20 x Clanrats
(130)**
–  Rusty Spear
–  1 x  Standard Bearers
–  1 x  Standard Bell Ringers

20 x Clanrats (130)**
–  Rusty Spear
–  1 x  Standard Bearers
–  1 x  Standard Bell Ringers

20 x Stormvermin (220)**
– Halberd
1 x Ratling Gun (65)*
1 x Ratling Gun (65)*
1 x Ratling Gun (65)*

ARTILLERY
Warp Lightning Cannon
(185)*
Warplock Jezzails (290)**

ENDLESS SPELLS & INVOCATIONS
Warp Lightning Vortex (90)

CORE BATTALIONS
*Battle Regiment
**Battle Regiment

TOTAL: 1960/2000    
WOUNDS: 117
ALLIES: 0/400
REINFORCED UNITS: 2/4   
DROPS: 2

Final Tournament Placings (Top 20)

….you didn’t really expect me to post all 116 did you?

Top Three AoS Lists from The Sydney GT

The Sydney GT saw 83 players vying to be crowned champion in a 5 game tournament. This event was held in Sydney, Australia and took place on the 22nd and 23rd April.

Before I jump into the Top Three, I wanted to remind everyone of our friendly Discord server where you can join in the conversation with the Woehammer crew and suggest articles or series for the website.

1st Joel Graham – Idoneth Deepkin

Joel won all five games over the weekend beating Stormcast Eternals/Hammers of Sigmar in Round 1, Gloomspite Gitz in Round 2, Stormcast Eternals/Hammers of Sigmar in Round 3, Maggotkin of Nurgle/Drowned Men in Round 4 and Stormcast Eternals/Hammers of Sigmar in round 5.

Allegiance: Idoneth Deepkin
– Enclave: Nautilar
– Grand Strategy: Hold the Line
– Triumphs:

LEADERS
Miesha – Isharann Tidecaster
(150)*
– Artefact: Rune of the Surging Gloomtide
– Lore of the Deeps: Steed of Tides

Rocko – Akhelian Thrallmaster (110)*
Jimmy – Akhelian King (250)*
– General
– Bladed Polearm
– Command Trait: Unstoppable Fury
– Artefact: Arcane Tome (Universal Artefact)
– Mount Trait: Voidchill Darkness
– Universal Spell Lore: Flaming Weapon


UNITS
6 x Akhelian Morrsarr Guard
(390)**
– Reinforced x 1
10 x Namarti Thralls (130)
20 x Namarti Reavers (340)**
– Reinforced x 1
10 x Namarti Thralls (130)*
Burt the turt – Akhelian Leviadon (500)**
– Mount Trait: Reverberating Carapace

CORE BATTALIONS
*Warlord
**Hunters of the Heartlands
Artefact

Total: 2000 / 2000
Reinforced Units: 2 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 97
Drops: 8

Advertisements

2nd Tyler MacDonald – Maggotkin of Nurgle

Tyler also managed to go unbeaten throughout the weekend. Beating Cities of Sigmar/Misthavn in round 1, Stormcast Eternals/Hammers of Sigmar in round 2, Lumineth Realm-Lords/Syar in round 3, Soulblight Gravelords/Vyrkos Dynasty in round 4 and Soulblight Gravelords/Vyrkos Dynasty in round 5.

Allegiance: Maggotkin of Nurgle
– Subfaction: Drowned Men
– Grand Strategy: Hold the Line
– Triumphs: Bloodthirsty

Leaders
Orghotts Daemonspew
 (300)**
Lord of Afflictions (210)**
– General
– Command Trait: Overpowering Stench
– Artefact: The Splithorn Helm

Bloab Rotspawned (300)
– Lore of Malignance: Rancid Visitations

Battleline
4 x Pusgoyle Blightlords
 (440)*
– Reinforced x 1
2 x Pusgoyle Blightlords (220)*
2 x Pusgoyle Blightlords (220)**

Units
1 x Pusgoyle Blightlords – Single
 (110)**
10 x Gors (75)**
– Gor-Blades & Beastshields
10 x Gors (75)**
– Gor-Blades & Beastshields

Core Battalions
*Hunters of the Heartlands
**Battle Regiment

Total: 1950 / 2000
Reinforced Units: 1 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 126
Drops: 4

Advertisements

3rd Dave Kerr – Stormcast Eternals

Dave managed four wins over the weekend but lost his other. Along the way he beat Beasts of Chaos/Gavespawn in round 1, lost against Blades of Khorne/Reapers of Vengeance in round 2, then lost against Idoneth Deepkin/Nautilar in round 3, before going on to beat Ogor Mawtribes/Bloodgullet in round 4 and Cities of Sigmar/Living City in round 5.

Allegiance: Stormcast Eternals
– Stormhost: Hammers of Sigmar (Stormkeep)
– Grand Strategy: Beast Master
– Triumphs: Inspired

Leaders
Lord-Relictor 
(145)*
– General
– Command Trait: High Priest
– Prayer: Translocation

Knight-Draconis (300)*
– Artefact: Luckstone
– Mount Trait: Celestial Instincts


Battleline
5 x Vindictors 
(130)*
5 x Vindictors (130)*
5 x Vindictors (130)*

Units
6 x Vanguard-Raptors with Longstrike Crossbows
 (480)*
– Reinforced x 1
4 x Stormdrake Guard (680)*
– Drakerider’s Warblade
– Reinforced x 1

Core Battalions
*Battle Regiment

Additional Enhancements
Holy Command: Thunderbolt Volley

Total: 1995 / 2000
Reinforced Units: 2 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 95
Drops: 1

Advertisements

Wildcard: Shaun Ratcliffe – Slaves to Darkness

Shaun finished 14th and claimed four victories over the course of the weekend. His path over the weekend saw him beat Cities of Sigmar/Hallowheart in round 1, lost against Maggotkin of Nurgle/Befouling Host in round 2, then went on to beat Ironjawz/Bloodtoofs in round 3, Cities of Sigmar/Living City in round 4 and Beasts of Chaos in round 5.

Allegiance: Slaves to Darkness
– Damned Legion: Despoilers
– Mortal Realm: Ulgu
– Grand Strategy: Prized Sorcery
– Triumphs: Indomitable

LEADERS
Archaon the Everchosen
(860)*
– Aura of Chaos: Nurgle
– Spell: Call to Glory

Chaos Sorcerer Lord (135)*
– Artefact: Diabolic Mantle
– Mark of Chaos: Nurgle
– Spell: Mask of Darkness

Slaves to Darkness Daemon Prince (210)*
– General
– Command Trait: Paragon of Ruin
– Sword
– Mark of Chaos: Nurgle

Chaos Lord (120)*
– Reaperblade & Daemonbound Steel
– Artefact: Arcane Tome
– Mark of Chaos: Nurgle
– Spell: Binding Damnation


UNITS
30 x Chaos Marauders
(270)*
– Axes & Shields
– Mark of Chaos: Nurgle

– Reinforced: Twice
10 x Chaos Marauders (90)*
– Axes & Shields
– Mark of Chaos: Nurgle

10 x Chaos Marauders (90)
– Axes & Shields
– Mark of Chaos: Nurgle


BEHEMOTHS
Chaos Warshrine
(215)
– Mark of Chaos: Nurgle
– Prayer1: Universal Prayer Scripture: Heal

CORE BATTALIONS
*Warlord

ADDITIONAL ENHANCEMENTS
Artefact

TOTAL: 1990/2000
WOUNDS: 102
ALLIES: 0/400
REINFORCED UNITS: 2/4
DROPS: 8

Final Tournament Placings (Top 20)

….you didn’t really expect me to post all 83 did you?

Top Three AoS Lists from 1K 1 Day GT

The 1k 1 Day GT saw 11 players vying to be crowned champion in a 5 game tournament. This event was held in Nottingham, UK and took place on 9th April.

Before I jump into the Top Three, I wanted to remind everyone of our friendly Discord server where you can join in the conversation with the Woehammer crew and suggest articles or series for the website.

1st Jack McQuiggin – Seraphon

Jack won all five games over the weekend beating Maggotkin of Nurgle/Befouling Host in Round 1, Skaventide in Round 2, Maggotkin of Nurgle/Drowned Men in Round 3, Lumineth Realm-Lords/Zaitrec in Round 4 and Blades of Khorne/Baleful Host in round 5.

Allegiance: Seraphon
– Constellation: Thunder Lizard
– Grand Strategy: Beast Master
– Triumphs: Inspired

LEADERS
Engine of the Gods
(265)**
– General
– Command Trait: Prime Warbeast
– Artefact: Incandescent Rectrices
– Mount Trait: Beastmaster
– Universal Prayer Scripture: Heal

Skink Priest (80)**
– Universal Prayer Scripture: Guidance
Skink Priest (80)**
– Artefact: Fusil of Conflaguration
– Universal Prayer Scripture: Curse


BATTELINE
Stegadon
(265)*
– Weapon: Skystreak Bow
Stegadon (265)*
– Weapon: Skystreak Bow

CORE BATTALIONS
*Alpha-Beast Pack
**Command Entourage – Magnificent
Artefact

Total: 955 / 1000
Reinforced Units: 0 / 2
Allies: 0 / 200
Wounds: 40
Drops: 5

Advertisements

2nd Dan Tadman – Maggotkin Of Nurgle

Dan won four games and loss one during the course of the weekend. Beating Stormcast Eternals/Hammers og Sigmar in round 1, Nighthaunt/Reikenor’s Condemned in round 2, then losing against 1st placed Jack in round 3. Dan then went on to win his final two games against Nighthaunt/Reikenor’s Condemned in round 4 and Lumineth Realm-Lords/Zaitrec in round 5.

Allegiance: Maggotkin of Nurgle
– Subfaction: Drowned Men
– Mortal Realm: Ghyran
– Grand Strategy: Hold the Line
– Triumphs: Inspired

LEADERS
Lord of Afflictions
(210)
– General
– Command Trait: Overpowering Stench – Artefact: The Splithorn Helm

UNITS
2 x Pusgoyle Blightlords
(220)*
1 x Beasts of Nurgle (110)
1 x Beasts of Nurgle (110)
1 x Beasts of Nurgle (110)
2 x Pusgoyle Blightlords (220)*

CORE BATTALIONS
*Hunters of the Heartlands

TOTAL: 980/1000

Advertisements

3rd Rob Morris – Nighthaunt

Rob managed three wins over the weekend but lost his other two. Along the way he beat Nighthaunt/Reikenor’s Condemned in round 1, lost against 2nd placed Dan in round 2, then beat Maggotkin of Nurgle/Befouling Host in round 3, lost against Blades of Khorne/Baleful Lords in round 4 and beat Stormcast Eternals/Hammers of Sigmar in round 5.

Allegiance: Nighthaunt
– Procession: Reikenor’s Condemned
– Grand Strategy: Hold the Line
– Triumphs:

Leaders
Dreadblade Harrow
(100)*
– General
– Command Trait: Ruler of the Spirit Hosts

Guardian of Souls with Nightmare Lantern (135)*
– Artefact: Corpse Candle
– Lore of the Underworlds: Soul Cage

Spirit Torment (115)
– Artefact: Midnight Tome – Shademist

Battleline
20 x Chainrasp Horde
(190)*
– Reinforced x 1
20 x Chainrasp Horde (190)*
– Reinforced x 1

Behemoths
Black Coach
(200)*

Endless Spells & Invocations
Shyish Reaper (70)

Core Battalions
*Warlord

Additional Enhancements
Artefact

Total: 1000 / 1000
Reinforced Units: 2 / 2
Allies: 0 / 200
Wounds: 67
Drops: 6

Advertisements

Wildcard: Greg Friggens – Blades of Khorne

Greg finished fourth, with three wins and two losses. Along the way he had a bye in round 1, lost in round 2 to Lumineth Realm-Lords/Zaitrec, beat Nighthaunt/Reikenor’s Condemned in round 3, he beat 3rd placed Rob in round 4 and in the final round lost to 1st placed Jack. That’s a heck of a trek.

Allegiance: Khorne
– Slaughterhost: Baleful Lords (Host of Chaos)
– Grand Strategy: Beast Master
– Triumphs:

Leaders
Bloodthirster of Insensate Rage
 (280)
– General
– Command Trait: Slaughterer’s Thirst
– Artefact: Black Brass Crown

Bloodthirster of Insensate Rage (280)
Bloodthirster of Insensate Rage (280)

Battleline
10 x Bloodreavers
 (80)*
– Reaver Blades
10 x Bloodreavers (80)*
– Reaver Blades

Core Battalions
*Hunters of the Heartlands

Total: 1000 / 1000
Reinforced Units: 0 / 2
Allies: 0 / 200
Wounds: 62
Drops: 5

Final Tournament Placings

Top Three AoS Lists from Rose City Wrath

The Rose City Wrath saw 34 players vying to be crowned champion in a 5 game tournament. This event was held in Portland, US. This tournament took place on the weekend of the 9th and 10th April.

Before I jump into the Top Three, I wanted to remind everyone of our friendly Discord server where you can join in the conversation with the Woehammer crew and suggest articles or series for the website.

1st Mason Knox – Maggotkin of Nurgle

Mason won all five games over the weekend beating Maggotkin of Nurgle/Befouling Host in Round 1, Legion of the First Prince in Round 2, Sylvaneth/Gnarlroot in Round 3, Idoneth Deepkin/Fuethan in Round 4 and Soulblight Gravelords/Legion of Blood in round 5.

Army Faction: Maggotkin of Nurgle
Subfaction: Drowned Men
Grand Strategy: Hold the Line
Triumph: Bloodthirsty

LEADERS
Lord of Afflictions
(210)*
General
– Command Traits: Overpowering Stench
– Artefacts of Power: The Splithorn Helm

Be’lakor (360)*

BATTLELINE
4x Pusgoyle Blightlords
(440)*
– Reinforced: Once
4x Pusgoyle Blightlords (440)*
– Reinforced: Once
2x Pusgoyle Blightlords (220)*
2x Pusgoyle Blightlords (220)*

OTHER
Pusgoyle Blightlords (Single) (110)*

TERRAIN
1 x Feculent Gnarlmaw (0)

CORE BATTALIONS
– *Battle Regiment

TOTAL POINTS: 2000/2000

Advertisements

2nd Alexander Gonzalez – Soulblight Gravelords

Alexander won four games and loss won during the course of the weekend. Beating Nighthaunt/Reikenor’s Condemned in round 1, losing against Soulblight Gravlords/Legion of Blood in round 2, before going on to beat Maggotkin of Nurgle/Befouling Host in round 3, Legion of the First Prince in round 4 and Beasts of Chaos/Gavespawn in round 5.

Allegiance: Soulblight Gravelords
– Lineage: Vyrkos Dynasty
– Grand Strategy: Predator’s Domain
– Triumphs: Bloodthirsty

Leaders
Mannfred von Carstein, Mortarch of Night
(380)
Neferata, Mortarch of Blood (365)
Radukar the Beast (315)*
Vampire Lord (140)*
– General
– Command Trait: Pack Alpha
– Artefact: Arcane Tome (Universal Artefact)
– Lore of the Vampires: Amethystine Pinions


Battleline
10 x Deathrattle Skeletons
(85)*
10 x Dire Wolves (135)*
10 x Dire Wolves (135)*

Units
20 x Grave Guard
(280)**
– Great Wight Blades
– Reinforced x 1

10 x Grave Guard (140)**
– Great Wight Blades

Core Battalions
*Battle Regiment
**Hunters of the Heartlands

Total: 1975 / 2000
Reinforced Units: 1 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 121
Drops: 5

Advertisements

3rd Robbie Steinbring – Sons of Behemat

Robbie also managed four wins over the weekend but lost his other. Along the way he beat Lumineth Realm-Lords/Helon in round 1, lost against Lumineth Realm-Lords/Alumnia in round 2, then beat Cities of Sigmar/Living City in round 3, Stormcast Eternals/Hammers of Sigmar in round 4 and Maggotkin of Nurgle/Blessed Sons in round 5.

Army Faction: Sons of Behemat
– Army Type: Breaker Tribe
– Grand Strategy: Beast Master
– Triumph: Inspired

LEADERS
Kragnos
(720)
Gatebreaker (525)*
– General
– Command Traits: Old and Gnarly
– Artefacts of Power: Enchanted Portcullis

Gatebreaker (525)*
– Artefacts of Power: Amulet of Destiny

BATTLELINE
Mancrusher Gargant (170)

CORE BATTALIONS
– *Bosses of the Stomp

TOTAL POINTS: 1940/2000

Advertisements

Wildcard: Matthew Kangiser – Sylvaneth

Matthew finished 5th and claimed four victories over the course of the weekend. His path over the weekend saw him beat Cities of Sigmar/Living City in round 1, Legion of the First Prince in round 2, lose against 1st placed Mason in round 3, before going on to beat Lumineth Realm-Lords/Zaitrec in round 4 and Maggotkin of Nurgle/Drowned Men in round 5.

Army Faction: Sylvaneth
– Army Subfaction: Gnarlroot
– Grand Strategy: Beast Master
– Triumph: Inspired

LEADER
Spirit of Durthu
(325)
– Artefacts: The Oaken Armour
Treelord Ancient (280)
– General
– Command Traits: Nurtured by Magic
– Artefacts: Chalice of Nectar
– Spells: Regrowth

Alarielle the Everqueen (740)*
Branchwraith (95)*
Celestant-Prime (325)*

BATTLELINE
Spite-Revenants
(70)*
Tree-Revenants (80)**
Tree-Revenants (80)**

CORE BATTALIONS:
*Warlord
**Hunters of the Heartlands

TOTAL POINTS: (1995/2000)

Final Tournament Placings

Top Three AoS Lists from Indystorm Age of Sigmar Stormcell GT

The Stormcell GT saw 29 players vying to be crowned champion in a 5 game tournament. This event was held in Indianapolis, US. This tournament took place on the weekend of the 9th and 10th April.

Before I jump into the Top Three, I wanted to remind everyone of our friendly Discord server where you can join in the conversation with the Woehammer crew and suggest articles or series for the website.

1st Matthew Greathouse – Soulblight Gravelords

Matthew won four games over the weekend and drew in the last round against 2nd placed Jon Anderson and their Idoneth Deepkin/Fuethan list. Along the way he beat Idoneth Deepkin/Morphann in Round 1, then 2nd placed Jake Cannon and his Idoneth Deepkin/Ionrach list in Round 2, Sons of Behemat/Breaker Tribe in Round 3 and Sylvaneth/Gnarlroot in Round 4.

Allegiance: Soulblight Gravelords
– Lineage: Legion of Night
– Grand Strategy: Prized Sorcery
– Triumphs: Indomitable

LEADERS
Mannfred von Carstein, Mortarch of Night
(380)*
– Lore of the Deathmages: Fading Vigour

Vampire Lord on Zombie Dragon (435)**
– General
– Deathlance
– Command Trait: Terrifying Visage
– Artefact: Shard of Night
– Mount Trait: Foetid Miasma
– Universal Spell Lore: Flaming Weapon

Necromancer (125)**
– Lore of the Deathmages: Decrepify


BATTLELINE
40 x Deadwalker Zombies
(230)**
– Reinforced x 1

20 x Deadwalker Zombies (115)**
10 x Dire Wolves (135)*

OTHER UNITS
5 x Blood Knights
(195)**
3 x Fell Bats (75)*
20 x Grave Guard (280)**
– Great Wight Blades
– Reinforced x 1


CORE BATTALIONS
*Battle Regiment
**Battle Regiment

Total: 1970 / 2000
Reinforced Units: 2 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 155
Drops: 2

Advertisements

2nd Jon Anderson – Idoneth Deepkin

Jon also won four games over the weekend and drew against Matthew in the last round. Jon had a bye in round 1, then beat Ossiarch Bonereapers/Mortis Praetorians in round 2, Flesh-eaters Courts in round 3 and Idoneth Deepkin/Ionrach in round 4.

Allegiance: Idoneth Deepkin
– Enclave: Fuethan
– Grand Strategy: Hold the Line
– Triumphs: Inspired

Leaders
Akhelian King
(250)*
– General
– Bladed Polearm
– Command Trait: Unstoppable Fury
– Artefact: Potion of Hateful Frenzy
– Mount Trait: Voidchill Darkness

Isharann Tidecaster (150)*
– Lore of the Deeps: Steed of Tides
Scinari Loreseeker (170)*
– Allies

Battleline
20 x Namarti Thralls
(260)*
– Reinforced x 1
10 x Namarti Thralls (130)*

Units
2 x Akhelian Allopexes
(330)*
– Razorshell Harpoon
– Reinforced x 1

2 x Akhelian Allopexes (330)*
– Razorshell Harpoon
– Reinforced x 1

2 x Akhelian Allopexes (330)*
– Razorshell Harpoon
– Reinforced x 1


Core Battalions
*Battle Regiment

Total: 1950 / 2000
Reinforced Units: 4 / 4
Allies: 170 / 400
Wounds: 96
Drops: 1

Advertisements

3rd Peter Cacciamani – Sons of Behemat

Peter also managed four wins over the weekend but lost his other. Along the way he beat Skaventide in round 1, Idoneth Deepkin/Nautilar in round 2, then lost against 1st placed Matthew and his Soulblight Gravelords/Llegion of Night in round 3. He went on to claim victory over Ironjawz/Bloodtoofs in round 4 and Sylvaneth/Gnarlroot in round 5.

Allegiance: Sons of Behemat
– Tribe: Breaker Tribe (Fierce Loathing: Shiny ‘Uns)
– Mortal Realm: Ghur
– Grand Strategy: Hold the Line
– Triumphs:

Leaders
Gatebreaker Mega-Gargant
(525)*
– General
– Command Trait: Extremely Bitter – Bossy Pants and Clever Clogs
– Artefact: Vial of Manticore Venom (Universal Artefact)

Gatebreaker Mega-Gargant (525)*
– Artefact: Enchanted Portcullis
Warstomper Mega-Gargant (470)**
Warstomper Mega-Gargant (470)**
– Artefact: Arcane Tome (Universal Artefact)
– Universal Spell Lore: Flaming Weapon


Core Battalions
*Bosses of the Stomp – Magnificent
**Bosses of the Stomp – Magnificent

Total: 1990 / 2000
Reinforced Units: 0 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 140
Drops: 4

Advertisements

Wildcard: Devon Hanavan – Ogor Mawtribes

Devon finished in 12th place with three wins and two losses. His path over the weekend saw him beat Idoneth Deepkin/Ionrach in round 1, lose against Stormcast Eternals/Hammers of Sigmar in round 2. Beat Stormcast Eternals/Hallowed Knights in round 3, losing against Stormcast Eternals/Hallowed Knights in round 4 before beating Maggotkin of Nurgle/Befouling Host in round 5.

Allegiance: Ogor Mawtribes
– Mawtribe: Boulderhead
– Grand Strategy: Beast Master
– Triumphs: Inspired

Leaders
Firebelly
(125)**
– Spell: Billowing Ash
Frostlord on Stonehorn (430)**
– Artefact: Brand of the Svard
– Mount Trait: Metalcruncher
Frostlord on Stonehorn (430)*
– Artefact: Alvagr Rune-tokens
– Mount Trait: Black Clatterhorn
Icebrow Hunter (125)**
– General
– Lord of Beasts
Kragnos, The end of Empires (720)**

Battleline
2x Frost Sabres (55)*
2x Frost Sabres (55)*
2x Frost Sabres
(55)**

Scenery
Great Mawpot
(0)

Core Battalions
*Battle Regiment
**Warlord

Extra Enhancement
Artefact

Total Points: 1,995/2,000
Reinforced Units: 0 / 4
Allies: 0 / 400
Wounds: 70
Drops: 6

Final Tournament Placings